Napi aktuális itt:

2012/02/13

Konyhatrend

Bejegyezte: archifirka 2012/02/13 Szólj hozzá!

Az utóbbi időben többször foglalkoztam konyhákkal, konyhabútorok tervezésével, és hamar rájöttem, ez egy szeretnivaló és inspiráló belsőépítészeti feladat. Szeretnék majd egy írást szentelni a népi konyhának is, de először pillantsunk bele a modern konyhák világába.

Zaha Hadid futurisztikus konyhája
A XXI. században bizony már természetes a konyhatrend. A lehetőségek korlátlan tárháza áll előttünk bútorfrontok, munkalapok, vasalatok, beépítendő berendezések és világítás terén. Ami igazán szabadon alakíthatóvá teszi a ma konyháját, nem más, mint az akrilok új generációja, amelyek szinte bármilyen formára alakíthatók, felületfolytonossá tehetők és átvilágíthatók. Egyesítik magukban a természetes ásványok szilárdságát a korszerű műgyanták rugalmasságával. Amiért igazán praktikus, hogy a vízvető a munkapulttal egybefüggően készülhet, így elkerülhető a csatlakozások mentén kialakuló koszolódás, penészedés, gombásodás. Alkalmazhatjuk munkapultnak, ajtófrontnak, falburkolatnak, valamint maga a mosogató is készülhet ebből az anyagból. Tervezhetünk belőle „S” alakú pultot, vagy marathatunk bele különböző csepegtetőtálca formákat. A lehetőségeknek viszont ára van, nagyságrendekkel drágább, mint a hagyományosan legtöbbet alkalmazott faforgács alapú munkalap. Hogy ne csak dicsérjük, azt is meg kell említeni, hogy a műanyag egy fajtájáról van szó, tehát nem tartozik a környezetbarát anyagok közé.
Visszatérve a konyhatrendhez, az elmúlt évek során nagyot változtak a konyhabútorokkal szemben támasztott igények. A gyorsaság és hatékonyság itt is teret hódított. Az oldalnyíló ajtók helyett felfelé nyíló ajtókat alkalmaznak, amely akár harmonika is lehet, így nem zavar a mozgásban, ha praktikus okokból nyitva tartjuk főzés közben. A nyitható alsószekrények helyett a fiókos elrendezéseket részesítik előnyben, hogy ne kelljen annyit hajolni, leguggolni. A sütőket is ezért helyezik magasabbra. Elérkezett a fogantyúk nélküli korszak is, az érintésre működő, elektromos nyitásrásegítővel ellátott teljes kihúzású fiók alapjaiban változtathatja meg egy konyha használatát. A fiókokba az edények vagy evőeszközök közé elválasztó elemeket tesznek, így bármit egymás mellé pakolhatunk, mégsem rendetlen. 

Ora Ito sejt-konyhája
Jean Nouvel konyhája
A legújabb szemkápráztató csodák híres tervezők keze alól kerültek ki. Ora Ito japán designer futurisztikus sejt-konyhája már 2008-ban elkápráztatta a világot. Jean Nouvel francia tervező konyhájának végletekig egyszerű vonalvezetését a bútor átvilágítható felületén átsejlő vöröses-kékes habverők, ásványvizes palackok, edények sorai ellenpontozzák. A fal mentén sorolt elemekből és vele szemben a mosogatóval ellátott körüljárható pultból álló egyszerű elrendezésű konyha arra ösztönzi használóját, tiéd az irányítás, valósítsd meg magad! Zaha Hadid számomra űrhajót idéző konyhájában már kevésbé érezném otthon magam, bár lenyűgözőek a formák, a technikai berendezések, és az a fantázia, amivel megalkotta őket. A sci-fi világában régóta megálmodott környezet valósággá vált.
 
Marrakesh munkapad
Nem kell izgulnunk, hazánk sem marad el a világ élvonala mögött. Egy magyar tervező, Macsali Zsolt alkotta meg a Marrakesh konyhai munkapadot, amely mosogató – főzőlap – munkapult, egy körüljárható egységben. A cseresznyefa pad lábai közé tetszés szerint illeszthetjük az elemeket, változtatható a mosogató mérete, vagy a főzőlap típusa és a munkapult magassága is. A pult az univerzális akrilok egyikéből készült. A mosogató szerelvényeinek eltakarására alkalmazott fa dobozba rejtették a hulladéktárolót és a fiókot, ahol a leggyakrabban használt konyhai eszközöket tarthatjuk. Így egy esztétikus és praktikus asztalt kapunk, amely illeszkedik a konyha berendezéséhez, és ideális a manapság olyan divatos közös főzésekhez. 





A magyar tervezők repertoárjából a természetet is szem előtt tartó ÖKO-Design trendnek megfelelő konyhabútort is választhatunk, amely formaldehid-mentes fa alapanyagokból, olajozott, viaszolt felületkezeléssel készül. Itt kell szót ejtenünk az akadálymentes konyháról is, ami egészen más tervezési és kivitelezési szempontokat igényel, szerencsére erre is találunk már követhető példákat. (Letölthető cikk itt.)

A napi rutinfeladatok között észre sem veszem, hová halad előre a világ, amíg nem fogok bele a jövő konyhájának tervezésébe, vagy egy konyhákról szóló cikk megírásába. Rövid utazásunk otthoni, szokásos kis konyhánk melegéből a mesebeli, modern konyhatechnológia világába itt most véget ért. Legközelebb dédanyáink konyhájába látogatunk, és megnézzük, mi az, ami náluk design és high-tech nélkül is jól működött.
 
A cikk alapjául szolgált: http://macsali.hu/start.php?lang=hu
Ideális konyha tervezéshez letölthető cikkek itt.












2012/02/02

Panel lakások vizesedési problémái

Bejegyezte: archifirka 2012/02/02 Szólj hozzá!

A köztudatban az él, hogy a panel lakások levegője -  általában -  száraz. Ez a legtöbb esetben igaz is volt, ám mára már, a modern technológiának hála, sok jelenlegi lakó lecserélte a régi, huzatos, elhasználódott fa külső nyílászárókat modern, kitűnő hőszigetelő és zajszigetelő, és egyben szinte tökéletesen párazáró műanyag nyílászárókra.

2012/02/01

Ismét megrendezésre került a Wienerberger éves szakmai konferenciája a környezettudatosság jegyében. Álljon itt egy kis ízelítő belőle, a teljesség igénye nélkül, azokra a témákra fókuszálva, amelyek leginkább felkeltették érdeklődésemet.


A nyitó előadásban egy frappáns összefoglalást hallhattunk az energetikai szabályozások kialakulásának természeti és gazdaságpolitikai okairól, majd arról, hogyan is állunk ezzel jogszabályi háttér tekintetében Magyarországon. Amit ebből érdemes tudni, hogy az energetikai szabványok terén átvettük az Uniós direktívát (ez a 7/2006. rendelet módosítása), ahol a követelmény egy A+ minősítésű épület. Ennek azért van jelentősége, mert a jövőben a jogszabály szerint használatbavételhez, adás-vétel és bérbeadás esetén kötelező az épület energetikai minősítése. 

Tovább olvasom

Keresés a blogon